Památky východní Moravy - www.pamatky-vm.cz Uherskohradišťsko Vsetínsko Zlínsko Kroměřížsko
Památky východní Moravy - www.pamatky-vm.cz
Přidat do Oblíbených stránek Nastavit jako výchozí stránku Nápověda A. D.   
    
 HLEDÁNÍ:
VÁŠ ROZCESTNÍK A PORTÁL ZLÍNSKÉHO KRAJE
| PAMÁTKY | KULTURA | TURISTIKA | DOPRAVA | OBCE & MĚSTA |
| ROZCESTNÍK | WEBKAMERY | FIRMY | ČLENĚNÍ KRAJE | O KRAJI |
Mapa regionu
   KM - KROMĚŘÍŽ
   UH - UHERSKÉ HRADIŠTĚ
   ZL  - ZLÍN
   VS  - VSETÍN
 

   Památky Zlínského kraje

 Seřadit památky podle:
 - abecedy       
 - typu   


                            HLEDÁNÍ

 

  Obce & města Zlínského kraje

Obce & města Zlínského kraje:
B C D F H CH J
K L M N O P R
S Š T U V Z Ž
 
  Napište nám...
  Prameny a literatura
  Statistika návštěvnosti
  Spolupráce a poděkování
  Přidat objekt, památku...
  Zasílání novinek ze serveru
  O portále
 
 
TURISTICKÁ  MÍSTA  A  OBJEKTY
MUZEUM J. A. KOMENSKÉHO V UHERSKÉM BRODĚ

        Základem pro zřízení muzea v Uherském Brodě bylo vlastenecké hnutí, které koncem 19. století probojovalo v kraji národní obrození.
        Městská rada v Uherském Brodě přijala 18.8.1894 návrh učitele J.V. Hauerlanda na zřízení muzea. K slavnostnímu otevření muzea došlo 5.9.1898, a to jako 'Krajinského muzea pro východní Moravu'. Muzejní společnost, která při něm byla založena 13.7.1899, se starala o jeho rozvoj až do roku 1956, kdy v období socialistické výstavby Československa došlo k profesionalizaci muzea ve státní správě.
        V současné době Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě plní své poslání jako specializované muzeum pro historii Uherskobrodska a jako vědeckovýzkumné dokumentační středisko ČR pro život a dílo J. A. Komenského a ohlas jeho díla. Působením v oblasti komeniologie se zařadilo vedle ústředních muzeí mezi nejvýznamnější muzea v ČR. Je vyhledávaným cílem návštěv turistů, mládeže a výchovných i vědeckých pracovníků nejen z České republiky, kteří chtějí blíže poznat rodný kraj a dílo J. A. Komenského - velké osobnosti humanismu a kulturního rozvoje lidstva.
        Dominantami vstupního areálu muzea je pomník J. A. Komenského od národního umělce Vincence Makovského a věž původního středověkého opevnění města ze 13. století. Muzeum je situováno do přístaveb podél gotických a renesančních hradeb, které jsou chráněnými stavebními památkami města Uherského Brodu. V těsné blízkosti těchto hradeb stával středověký hrad, zničený Švédy v roce 1645. Muzeum také mj. využívá uherskobrodský zámek, zvaný Baraník. Tento zajímavý komplex - místo hradu s pozůstatky hradeb, zámek a muzeum - tvoří turisticky vyhledávané místo regionu.JAN AMOS KOMENSKÝ

        patří svým životním dílem mezi velikány českého národa. Byl velkým ideovým pokračovatelem lidového husitského reformačního hnutí. Na poli filozofie, pedagogiky a humanismu zanechal nesmrtelný odkaz celému lidstvu. Narodil se 28.3.1592 na Moravě, někde okolo Uherského Brodu, kde jeho rodiče žili jako vážení měšťané, v ideovém prostředí českých bratří. Ve 12 letech (1604) plně osiřel a pak vyrůstal v péči poručníků. Nejprve ve Strážnici, později v Nivnici. V 16 letech začal studia na vyšší latinské bratrské škole v Přerově, na ně navázal studiem na akademii v Herbornu (1611-1613) a na universitě v Heidelbergu (1613-1614). Po studiích se vrátil do Přerova jako učitel latiny. Tím začala jeho proslavená cesta pedagoga.
        V roce 1616 byl v Žeravicích vysvěcen na kněze Jednoty bratrské s jejímž osudem byl úzce spjat celý jeho další život. Jako nekatolík byl brzy krutě pronásledován, musel opustit vlast a navždy žít v exilu. Jestli již jako mladý člověk zatoužil nějak prospět národu, byla tato touha v jeho dalším životě silně umocněna následovným těžkým osudem národa i jeho samotného. Jeho snahy pedagogické, filozofické a politické ho nakonec přivedly k všenápravným snahám světovým, jejichž základ viděl ve světovém míru, soužití národů a v obecném povznesení celého lidstva. Ve svém úsilí byl nezlomný, velmi činorodý a tvůrčí. Vytvořil mimořádné literární dílo, jež je podnes studnicí lidské moudrosti, úsilí o lepší vzdělávání a život každého člověka. Zemřel v nizozemském Amsterodamu dne 15.11.1670 a byl pohřben v blízkém Naardenu.

Památky východní Moravy
2001-2023  Památky východní Moravy - www.pamatky-vm.cz. E-mail: info@pamatky-vm.cz
Design a www aplikace stránek:  Martin Zvonek
Všechna autorská práva k obsahu jsou vlastnictvím jejich majitelů